Best Western Tidbloms Hotel

Här hittar du mer information om det 3-stjärniga hotellet Best Western Tidbloms Hotel i Göteborg. Du kan även läsa recensioner om Best Western Tidbloms Hotel skrivna av användare direkt på Hotellet.se.

Om Best Western Tidbloms Hotel

Best Western Tidbloms Hotel i Göteborg är ett av de mer personliga alternativen i stadens hotellutbud – ett trestjärnigt hotell med tydlig karaktär, inrymt i en äldre byggnad där tjocka väggar och murade valv ger en känsla som nybyggda hotell sällan lyckas efterlikna. Adressen på Olskroksgatan 23 placerar hotellet en bit från de mest trafikerade turiststråken, vilket märks i atmosfären: lugnare, mer avskalad och med ett eget uttryck.

Läge och omgivning

Olskroksgatans läge i Göteborg innebär ett stadsnära alternativ utan att befinna sig mitt i det mest intensiva city-flödet. Härifrån når man centrala Göteborg smidigt med kollektivtrafik, och det faktum att hotellet välkomnar elbilsladdning på plats gör det till ett praktiskt stopp även för den som kör fossilfritt. Området är ett levande stadskvarter med en vardaglighet som ger en annan bild av Göteborg än den som turistbroschyrerna vanligen föredrar.

Rum och faciliteter

Hotellet har 41 rum fördelade på fyra våningsplan, och flera av dem har balkong – ett litet men värdefullt tillägg för den som vill ha lite luft och utsikt. Rummen beskrivs som ljusa med generösa sängar och kaklade badrum, och de är anpassade för olika restyper: solo, par, kollegor eller familj. Klimatanläggning finns på plats, liksom gratis WiFi, kemtvätt, ismaskin och möjlighet till expressutcheckning när morgonen kräver det. Att husdjur är välkomna är ett praktiskt och välkommet undantag från regeln på många hotell i samma kategori. Biljettförsäljning till teater via hotellet gör det enkelt att planera kvällen utan att leta runt på egen hand.

Mat och dryck

Det som verkligen särskiljer Best Western Tidbloms Hotel från mängden är restaurangen Stumari, gömd i hotellets källare under mäktiga valv och med murade väggar som ramar in en stämning helt utanför det vanliga. Stumari är enligt uppgift den enda restaurangen i Göteborg som serverar georgisk mat och dryck – ett kök som bygger på delande och sällskap, med smakrika rätter som är avsedda att avnjutas gemensamt kring bordet. Det är en matupplevelse med ett genuint ursprung, inte en turistanpassad tolkning, och redan det gör hotellet värt ett besök oavsett övernattning. Frukostbuffé ingår i vistelsen och serveras varje morgon.

Spa och välbefinnande

Hotellet lyfter fram spa och golf som höjdpunkter i sitt utbud. Exakt vad spa-faciliteten omfattar och hur golferbjudandet är utformat framgår inte i detalj, men det antyder att hotellet har samarbeten eller tillgång till anläggningar utanför den egna byggnaden – något som kan vara värt att stämma av direkt med hotellet inför bokning. För den som reser med avslappning eller sport på agendan är det ett upplägg som kan passa väl ihop med ett längre uppehåll i Göteborg.

Konferens och möten

Konferensmöjligheter finns på hotellet, och källarmiljön med sina välvda tak och tjocka väggar skapar en naturlig, avskalad mötesatmosfär som skiljer sig från standardkonferensrummets sterila plasticitet. Det är en miljö som kan fungera lika väl för ett internt arbetsmöte som för ett mer kreativt sammankomst – något som den historiska arkitekturen tillåter på ett sätt som modernare lokaler sällan gör.

Best Western Tidbloms Hotel i Göteborg riktar sig till resenärer som söker ett hotell med en tydlig identitet framför anonym komfort. Den georgiska restaurangen Stumari är i sig ett skäl att söka sig hit, och kombinationen av personlig atmosfär, praktiska faciliteter och ett läge i ett levande stadskvarter gör hotellet till ett trovärdigt alternativ för både kortare stopp

Boka på Booking.com
Best Western Tidbloms Hotel i Göteborg — hotellfoto

Se fler bilder på hotellet >>

Adress

Best Western Tidbloms Hotel

Olskroksgatan 23

41666 Göteborg

SE

Karta och hotell i närheten

Recensioner för Best Western Tidbloms Hotel

Best Western Tidbloms Hotel har fått totalt 1 recensioner med medelvärdet 1 tummar upp.

👍 ⚪ ⚪ ⚪ ⚪ 

Om du också vill lämna betyg på Best Western Tidbloms Hotel så hittar du formulär för detta alldeles här nedanför.

Lämna betyg och recension för Best Western Tidbloms Hotel

👍 👍 👍 ⚪ ⚪ 

Betyg och recensioner av Best Western Tidbloms Hotel

#1   kathrinlundstedt   söndag 30 mars 2025 kl. 06:52  
👍 ⚪ ⚪ ⚪ ⚪ 
Då vi kom in på rummet möttes vi av en unken lukt och kände att vi inte ville vara där. Under sängkläderna låg det mörka hårstrån. Då vi kom till hotellet senare på kvällen sprang det insekter på golvet. Skandalöst tycker vi. Ni uppfyller inte kraven för 3 stjärnigt hotell fy skäms under all kritik. Vi kommer aldrig mer ta in på era hotell. Vi kräver sänkt pris. Mvh kathrin lundstedt