TanumStrand SPA & Resort

Här hittar du mer information om hotellet TanumStrand SPA & Resort i Grebbestad. Du kan även läsa recensioner om TanumStrand SPA & Resort skrivna av användare direkt på Hotellet.se.

Om TanumStrand SPA & Resort

TanumStrand SPA & Resort erbjuder en välplacerad bas vid Bohusläns kust i Grebbestad. TanumStrand SPA & Resort bjuder in dig till en stillsam oas vid Bohusläns skärgård. Med sin havsutsikt erbjuder denna tillflyktsort lyxiga spabehandlingar, saltstänkta bad och smakupplevelser från det nordiska köket. Perfekt för avkoppling och äventyr. Läget nära vatten präglar vistelsen och ger en naturlig rytm till dagen – morgonpromenaden längs strandlinjen, måltider med havsnära råvaror och kvällslugnet vid vattnet.

Läge och omgivning

Hotellet ligger vid Bohusläns kust i Grebbestad, ett läge som ger tillgång till Grebbestad vid Tanumfjorden känt för ostronfestival, klapperstensstränder och bohuslänskt friluftsliv. Adressen TanumStrand, 457 95 Grebbestad placerar hotellet inom bekvämt avstånd från ortens centrum och lokala sevärdheter. Risskov Bilsemester är känt för att välja anläggningar med ett starkt läge – antingen centralt för den stadsorienterade resenären, eller i naturnära miljö för den som söker ro. TanumStrand SPA & Resort lever upp till detta: omgivningarna ger förutsättningar för att utforska Grebbestad och regionen utan att behöva kompromissa med bekvämligheten på hemmaplan.

Vattennärheten är en av de uppenbara styrkorna med läget. Längs kusten finns möjligheter till promenader, bad och utflykter som ger vistelsen ett naturligt flöde. Ortens karaktär, formad av generationer av kust- och fiskeliv, märks i atmosfären och i de lokala restaurangerna.

Rum och faciliteter

Som del av Risskov Bilsemesters portfölj håller TanumStrand SPA & Resort en standard som passar för allt från ett övernattningsstopp på en bilsemester till en längre vistelse. Hotellet erbjuder bland annat spaavdelning – faciliteter som gör vistelsen praktisk och angenäm. Rummen är anpassade för en bekväm övernattning med de funktioner en resenär på bilsemester faktiskt behöver. Hotellets personal är vant att ta hand om gäster med varierande behov – familjer, par och affärsresenärer som valt Grebbestad som destination.

TanumStrand SPA & Resort i Grebbestad är ett välmotiverat val för den som reser med Risskov Bilsemester och vill ha ett boende med karaktär och god service. Läget vid Bohusläns kust i Grebbestad ger tillgång till regionens bästa upplevelser, och hotellet levererar en vistelse som kombinerar komfort med en genuin känsla av plats.

Boka
TanumStrand SPA & Resort i Grebbestad — hotellfoto

Se fler bilder på hotellet >>

Adress

TanumStrand SPA & Resort

TanumStrand, 457 95 Grebbestad

457 95 Grebbestad

SE

Karta och hotell i närheten

Recensioner för TanumStrand SPA & Resort

TanumStrand SPA & Resort har fått totalt 1 recensioner med medelvärdet 1 tummar upp.

👍 ⚪ ⚪ ⚪ ⚪ 

Om du också vill lämna betyg på TanumStrand SPA & Resort så hittar du formulär för detta alldeles här nedanför.

Lämna betyg och recension för TanumStrand SPA & Resort

👍 👍 👍 ⚪ ⚪ 

Betyg och recensioner av TanumStrand SPA & Resort

#1   Britt-Marie    lördag 18 september 2021 kl. 03:57  
👍 ⚪ ⚪ ⚪ ⚪ 
Ringer hotellet för att boka två rum. Blir genast ombedd att göra det själv på hemsidan. Då vi hade några parametrar att ta hänsyn till ville vi ändå ha hjälp för att allt skulle bli rätt. Motvilligt fick vi hjälpen och en extra kostnad på 300kr. Bekräftelsen skulle skickas till makens Mail. Detta fungerade inte. Något Mail kom inte. Kvinnan i receptionen sa sig vara tvungen kontakta IT avdelningen. Flera olika mailadresser provades utan resultat. Tog en förmiddag, 5 telefonsamtal och mycket strul innan vi tillslut fick den med kravet att betala inom 2 dagar.
Dagen innan avresa får vi nytt Mail som säger att om vi inte betalat så skulle vi följa länken! Kravet då vi beställde var betalning inom två dagar!! Har inte hotellet koll på detta??
När vi väl kommer till hotellet får man leta efter vart receptionen är, ingen skyltning.
Rummen vi får är iskalla, elementen styrs centralt och det är inte påslaget. Ena rummet saknar fjärrkontroll till tv, glödlampor är trasiga, handtaget till balkongen sitter i en skruv så det går inte att stänga. Ingen städning utförs av rummet om man inte skriver en lapp om det. (Information som vi fick innan hemresan). Ingen tillgång till Spa . Ingen info angående det heller då vi bokade.
Försökte få reda på meny och priser till restaurangen. Då informeras vi om att det fanns en app som vi kunde skaffa för att få reda på det. (Billigaste var en lasagne för 199kr).
Dagen för utcheckning ramlar det in fyra stycken sms i rad med uppmaning att checka ut. Hur många rum är vi bokade på ??
För det priset ( 2245 kr/natt) för rummen borde vi inte ha behövt besvärats av något av allt detta strul.
Kommer inte att rekommendera detta hotell till någon.