Om Elite Hotel Mollberg
Elite Hotel Mollberg är ett av Sveriges äldsta hotell, beläget mitt på Stortorget i Helsingborg i ett imponerande, klassiskt byggnad från 1800‑talet. Här får du en kombination av anrik historia, charmerande känsla och modern komfort, med över 130 rum som är smakfullt inredda med bekväma sängar, skrivbord, tv, gratis WiFi och fräscha badrum, ofta i italiensk marmor.
Som gäst bor du direkt i hjärtat av Helsingborg, med gångavstånd till Helsingborgs centralstation, båtarna till Helsingör, shopping, kultur och många restauranger. Rummen har delvis utsikt mot Stortorget, Kärnan eller innergården, vilket ger både stadsliv och en lugnare känsla borta från rörelsen på torget.
I hotellet finns bland annat restaurangen At Mollberg, känd som en av Sveriges vackraste matsalar, där du får både frukost och middagar med inspiration från svenska klassiker och fransk gastronomi. Till detta kommer italienska restaurangen Paolo’s och gastropuben The Bishop’s Arms, så att du enkelt kan kombinera boende med mat och dryck utan att lämna byggnaden.
Elite Hotel Mollberg är också ett etablerat möteshotell med flera rum för upp till 85 personer, perfekt för både affärsresor, familjemöten och sociala tillställningar. Det centrala läget, historiska atmosfären och den välrenommerade restaurangen gör hotellet till en av Helsingborgs mest kända och eftertraktade adresser.
